آموزش تکنیک های سئو به صورت گام به گام

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو سایت چیست؟

سئو یا به اختصار SEO مخفف کلمات Search Engine Optimize  می باشد و به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو(Google) . اگر بخواهیم یک تعریف کوتاه از آن داشته باشیم می توان نوشت:

سئو به مجموعه ای از روش ها و استانداردها گفته می شود تا وب سایت شما از طریق گوگل بازدید کننده بدست آورد.

سئو کردن یک وب سایت به راحتی حاصل نمی شود و نیازمند زمان، صبر و دانش فنی می باشد. تقریبا می توان گفت گوگل بالای 200 فاکتور برای دادن رتبه به وب سایت ها دارد. برخی از این فاکتورها کاملا واضح و آشکار هستند و برخی دیگر فقط از طریق تجربه و تست و خطا توسط اشخاص سئو کار بدست می آیند

مزیت سئو کردن وب سایت چیست؟ 

مزیت بهینه کردن وب سایت را می توان در چند کلمه خلاصه کرد: مشتری هدف و فروش بیشتر

روزانه شمار زیادی از مردم چه در ایران و چه در خارج از گوگل برای رفع نیازهای خود استفاده میکنند. برخی ها به دنبال حل مشکلات خود هستند و برخی دیگر به دنبال شرکت یا افرادی می گردند تا بتوانند از آن ها کمک بگیرند. فرض کنید شما یک شرکت خدمات نظافتی دارید. اگر سایت شما در گوگل در کلمات کلیدی هدف شما بهینه شده باشد مسلما تعداد تماس هایی که روزانه دریافت میکنید بیشتر از هرگونه تبلیغات دیگر برای شما سود آوردی دارد.

خدمات سئو توسط چه کسانی ارائه می شود؟

تقریبا از سال 1385 سئو در ایران به عنوان یک شغل جدید به وجود آمد. در ابتدا افراد کمی در این صنف فعالیت می کردند و در آن زمان الگوریتم های گوگل به قدرت امروز نبود. وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می کردید تا صفحه اول فقط سایت های تبلیغاتی بدون محتوا مفید دیده می شد و شما باید به صفحات 2 و 3 گوگل برای رفع مشکل و نیاز خود مراجعه می کردید. با هوشمند تر شدن الگوریتم های گوگل و همینطور ظهور یکسری از الگوریتم جدید، کار برای سئو کاران سخت تر شد. در حال حاضر شرکت هایی در تهران و شهرهای دیگر وجود دارند که ارائه دهنده خدمات طراحی سایت و سئو سایت می باشند. همچنین افرادی هستند که به صورت آزاد کار و به عنوان شغل دوم در زمینه سئو و بهینه سازی وب سایت فعالیت می کنند.

قیمت سئو چگونه محاسبه می شود؟

تعرفه خدمات سئو بستگی به میزان رقابت و سختی کلمه کلیدی شما دارد. برخی از پروژه های سئو با قیمت بسیار بالا انجام می شود و برخی دیگر با قیمت پایین تر. به طور کلی شرکت هایی که خدمات سئو وب سایت انجام می دهند، نمی توانند یک لیست قیمت سئو داشته باشند. در ادامه فاکتور های تاثیر گذار در قیمت سئو سایت را بررسی می کنیم.

تاثیر کلمه کلیدی در بر آورد هزینه سئو

اولین چیزی که از نظر سئوکار برای محاسبه هزینه سئو مهم است، کلمه کلیدی و میزان رقابت آن می باشد. یکسری از کلمات کلیدی بسیار پر رقابت هستند. کلماتی نظیر، طراحی سایت، ثبت شرکت، پارتیشن اداری، درب ضد سرقت. مسلما رتبه گرفتن در این کلمات زمان و هزینه بیشتری برای رقابت سایت های دیگر می طلبد.

تعداد سیلاب های هر کلمه کلیدی

 اگر کلمه ای که مد نظر دارید تک سیلابی باشد، به طور حتم هزینه سئو کردن آن بسیار بالا است. اما این را مد نظر داشته باشید که انتخاب کردن کلمه کلیدی مهمترین چالش در سئو سایت است. شما باید کلمه ای را برای سئو کردن انتخاب کنید تا مخاطب شما به راحتی بتواند شما را از طریق گوگل پیدا کند. 

با یک مثال عملی توضیحات بالا را کامل خواهیم کرد. فرض کنید شما یک سایت در زمینه فروش لپ تاپ دارید و روی کاغذ کلمات کلیدی که مد نظر دارید نوشتید. اغلب مشتریان اولین چیزی که به ذهنشان می رسد خود کلمه لپ تاپ است. سئو شدن در این کلمه بسیار کار سخت و زمان بری است و حتی اگر هم شما کار سئو کردن آن را انجام دهید ممکن است افرادی که از طریق این عبارت کلیدی وارد سایت شما می شوند، تبدیل به مشتری نهایی نشوند. دلیل آن کاملا واضح است. شاید کسی که این کلمه را سرچ کرده به دنبال اطلاعات در زمینه لپ تاپ باشد و قصد خرید و یا گرفتن قیمت نداشته باشد. اما کلمه خرید لپ تاپ را در نظر بگیرید. این کلمه دقیقا همان چیزی است که افرادی که آن را جستجو می کنند مشتری واقعی هستند و قطعا نیاز به خرید لپ تاپ دارند. پس در انتخاب کلمات کلیدی دقیت کنید تا با پرداخت هزینه کمتر، بازدهی و نتیجه بالایی دریافت کنید.

میزان اعتبار و تخصص شخص یا شرکتی که خدمات سئو ارائه می دهد

مسلما سئو یک امر تخصصی است. البته هیچکس نمی تواند ادعا کند که 100% این توانایی را دارد تا رتبه سایت را ارتقاء بخشد. اما هرکسی بسته به توانایی و میزان اعتباری که دارید قیمت نهایی سئو را اعلام میکند.

مراحل سئو کردن یک وب سایت در گوگل

در ابتدای این مقاله اشاره کردیم که گوگل بالای 200 فاکتور برای رتبه دهی به وب سایت ها دارد. برخی از آن ها کاملا واضح و آشکار است که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

مرحله اول: داشتن یک وب سایت استاندارد بر پایه اصول سئو

قبل از هرچیزی شما به یک وب سایت احتیاج دارید. قدم اول را محکم بردارید چون گوگل خیلی به استاندارد بودن سایت شما اهمیت می دهد. داشتن یک سایت استاندارد بسیار حائز اهمیت می باشد. حتما باید از یک طراح سایت حرفه ای برای این که کار مشاوره بگیرید.لیست زیر مواردی است که در خوب بودن یک سایت از دید گوگل اهمیت دارد.

سرعت بارگزاری سایت 

سرعت باز شدن سایت باید بسیار بالا باشد. کاربر نباید منظر لود شدن صفحه بماند. مسلما اگر کاربر معطل باز شدن سایت شود، بدون شک صفحه را بسته و به لینک دیگری مراجعه میکند. این کار از نظر گوگل یعنی عمق فاجعه. پس به سرعت سایت خود بسیار اهمیت دهید.

طراحی سایت ریسپانسیو

گوگل رسما اعلام کرد که سرچ کردن از طریق موبایل نسبت به کامپیوتر و لپ تاپ پیش گرفت. به همین علت برای سایت های ریسپانسیو احترام بسیاری قائل شد و رتبه سایت هایی که ریسپانسیو نیستند را کاهش داد.

طراحی رابط کاربری وب سایت

اگر سایت شما از نظر رنگ بندی، خوانایی متن ها، لایه بندی مناسب نیست بهتر است سریعا قالب سایت را عوض کنید. کاربرانی که توانند در محتوا شما را مطالعه کنند 

استاندارد بودن کدهای html 

خیلی از افرادی که طراحی سایت انجام می دهند، از قالب های آماده و سنگین استفاده می کنند. با وجود سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس، راه اندازی سایت امری آسان شد. معمولا قالب های آماده وردپرس کدهای استانداردی برای سئو کردن سایت ندارند و حتما از یک طراح سایت حرفه ای جهت پیاده سازی قالب سایت مشاوره بگیرید.

تجربه کاربری مناسب

تجربه کاربری یا به اختصار UX به مجموعه فرایند هایی گفته می شود تا کاربر هنگام استفاده از وب سایت دچار سردرگمی نشود و به سرعت به آن چیزی که احتیاج دارد برسد.حتما باید وب سایت شما کاملا ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی طراحی شود.

  مرحله دوم سئو سایت: پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین مراحل سئو بدست آوردن عباراتی است که مشتریان شما جستجو میکنند. یکی از بهترین روش ها این است که سایت های رقیب خود را بررسی کنید و ببینید آنها روی چه کلماتی تمرکز کرده اند. روش دوم استفاده از خود گوگل است. زمانی که یک کلمه یا عبارت را جستجو میکند در انتهای صفحه خود گوگل یکسری کلمات پیشنهادی برای شما نمایش می دهد. این کلمات بسیار ارزشمند هستند و سرچ بالایی دارند. روش سوم استفاده از سایت هایی است که برایتان کلمات کلیدی را آنالیز کرده و بهترین آن ها را پیشنها میدهد. سایت های نظیر kwfinder.com و keywordtool.io می تواند به شما کمک کند. اما استفاده از این ابزارها رایگان نیست و دارای محدودیت می باشد.

مرحله سوم سئو سایت : تولید محتوا اختصاصی

یکی از سخت ترین مراحل سئو، تولید کردن محتوا مفید و اختصاصی است. محتوا سایت ها بر اساس فعالیتی که دارند متفاوت است. محتوا بر چند دسته : متنی، ویدئویی، صوتی و عکس تقسیم بندی می شود. 

یک محتوا خوب در بهترین حالت تمام موارد بالا را شامل می شود. یعنی هم شامل عکس، ویدئو و متن کامل باشد.

مرحله چهارم سئو سایت: دریافت بک لینک

بک لینک یا لینک بازگشتی در سئو سایت شما معجزه می کند. البته باید دقت کنید که بک لینک های با کیفیت بگیرید. لینک های بازگشتی نقش به سزایی در ارتقاء رتبه شما در گوگل دارند. یکی از روش های دریافت بک لینک خرید ریپورتاژ آگهی می باشد. اگر اطلاعاتی در مورد بک لینک ندارید می توانید با مراجعه به صفحه بک لینک اطلاعات کاملتری بدست آورید.

انواع روش های سئو سایت

به طور کلی سئو وب سایت به دو دسته سئو داخلی و سئو خارجی تقسیم بندی می شود. حتما باید در هر دو مورد قدرتمند ظاهر شوید. گوگل به وب سایتی رتبه خوب می دهد که در همه ی موارد بی نظیر باشد.

منظور از سئو داخلی (one page seo)چیست؟

سئو داخلی یا One Page Seo به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که در درون سایت شما اتفاق می افتد. برخی از این فعالیت ها مربوط به کد نویسی سایت است بر عهده طراح سایت شما است. برخی دیگر نیز به مدیر سایت و در واقع کسی که مسئول قرار دادن محتوا بروی سایت است بر میگردد. مثلا ایجاد کردن لینک های داخلی، تولید محتوا مناسب و با کیفیت از جمله مواردی است که باید به آنها در سئو داخلی توجه شود.

سئو خارجی یا Off page seo

سئو خارجی بسیار مهمتر از سئو داخلی می باشد. جذب مخاطب و ترافیک به صورت مستقیم تاثیر بسازی در افزایش رتبه سایت دارد. فعالیت در شبکه های اجتماعی و حضور هدفمند در آن ها باعث می شود که کاربران جدیدی با محصول و یا وب سایت شما آشنا شوند و به طور مستقیم یا از طریق شبکه های اجتماعی وارد سایت شما شوند. گوگل این موارد را بررسی کرده و به اصطلاح امتیاز سوشیال سیگنال شما افزایش پیدا میکند و این یعنی یک خبر خوب.